"Kaskadowy pomiar prędkości" na terenie trzech powiatów - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Kaskadowy pomiar prędkości" na terenie trzech powiatów

Data publikacji 26.11.2019

Policjanci z Suwałk, Sejn, Augustowa i litewskiego Mariampola oraz funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Rutce Tartak, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku, Krajowej Administracji Skarbowej w Białymstoku wspomagani przez Zespół SPEED z WRD KWP w Białymstoku, dbając o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, prowadzili wczoraj działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Tym razem mundurowi, na terenie trzech powiatów oraz na trasie do litewskiego Mariampola, od wczesnych godzin rannych, egzekwowali od kierowców przede wszystkim przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz sprawdzali ich trzeźwość.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrole prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi. Ich celem jest egzekwowanie od kierowców przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach.

Z danych statycznych statystycznych wynika, że prędkość jest nadal jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków.

Podczas wczorajszych działań mundurowi przypominali uczestnikom ruchu, jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Dlatego też wczoraj policjanci z Suwałk, Sejn, Augustowa i litewskiego Mariampola oraz funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Rutce Tartak, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku, Krajowej Administracji Skarbowej w Białymstoku wspomagani przez Zespół SPEED z WRD KWP w Białymstoku, dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz dążąc do ograniczenia liczby zdarzeń drogowych i ich ofiar prowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości” na terenie trzech powiatów oraz na trasie do litewskiego Mariampola. Oprócz pomiaru prędkości policjanci kontrolowali, czy kierujący są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci. Zwracali też uwagę na nieprawidłowe wyprzedzanie i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz wykroczenia popełniane przez pieszych, jak też kierujących wobec pieszych. Działania były też doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć uczestnikom ruchu, jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem.

Wczoraj, tylko przez kilka godzin działań, 19 funkcjonariuszy skontrolowało w sumie 88 pojazdów. Wszyscy kierujący byli trzeźwi. Mundurowi odnotowali 61 przypadków przekroczenia prędkości.

Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość, to prędkość dostosowana do panujących warunków, to jest między innymi: natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.


 

 • Policjanta WRD kontroluje kierowcę
 • Policjant WRD mierzy prędkość jadących pojazdów
 • Policjant WRD zatrzymuje pojazd do kontroli
 • Policjant WRD kontroluje kierowcę
 • Policjantka WRD sprawdza trzeźwość kierowcy
 • Policjant WRD kontroluje prędkość z jaką jadą pojazdy
 • Policjant WRD zatrzymuje pojazd do kontroli
 • Policjant WRD sprawdza stan techniczny pojazdu
 • Funkcjonariusze kontrolują pojazd
 • Policjant WRD sprawdza prędkość jadącego pojazdu
 • Policjant WRD sprawdza prędkość jadącego pojazdu
 • Obraz z wideorejestratora, który zarejestrował prędkość samochodu ciężarowego