Wieczorny suwalski ,,Odblaskowy eksperyment” - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wieczorny suwalski ,,Odblaskowy eksperyment”

Data publikacji 09.03.2018

Ciemna okolica, radiowóz z włączonymi światłami, a pomimo tego przed nim, w oddali, niewidoczna młodzież. Wszystko jednak się zmienia, gdy do kurtek dodano odblaski. Policjanci suwalskiej drogówki przygotowali ,,Odblaskowy eksperyment” dotyczący poprawy bezpieczeństwa pieszych.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach zorganizowali w piątek wieczorem na osiedlu Północ specjalny „Odblaskowy eksperyment”. Mundurowi, korzystając z okazji zakończonych zajęć sportowych, zaprosili trenujących w Suwalskim Klubie TaeKwondo ,,Huzar” do udziału w tym przedsięwzięciu. W pierwszej kolejności policjanci przypomnieli wszystkim osobom najważniejsze kwestie związane z ich bezpieczeństwem na drodze, a potem pokazali w praktyce, jak ważne i skuteczne są elementy odblaskowe. Podczas eksperymentu, w ciemnej okolicy Szkoły Podstawowej nr 5, ustawiony został pojazd z włączonymi światłami, a przed nim w oddali znajdowała się grupa młodzieży, która jak się okazało, była niewidoczna pomimo włączonych świateł samochodowych reflektorów. W prawdziwej sytuacji na drodze byłoby to bardzo niebezpieczne. Chwilę później wszystko się zmienia. Co do tego się przyczyniło? Sportowcy umieszczają na swoich kurtkach, odblaski. Ta krótka pozorowana sytuacja pokazuje, jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych są elementy odblaskowe. Bez względu na ich kolor, czy też wielkość jedno jest pewne – odblask znacznie poprawia widoczność pieszego na drodze. Po zakończeniu eksperymentu, każda z osób otrzymała od policjantów element odblaskowy, do którego noszenia zachęcano również w mieście. Elementy odblaskowe przekazało Nadleśnictwo Suwaki.

Policjanci przypominają!

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.  Pamiętajmy, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.