WSPÓLNIE ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS OSTATNIEGO WEEKENDU WAKACJI - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

WSPÓLNIE ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS OSTATNIEGO WEEKENDU WAKACJI

Data publikacji 01.09.2017

Przed nami ostatni weekend tegorocznych wakacji. Policjanci będą prowadzili wzmożone działania, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa, porządku i płynności w ruchu drogowym. Wiele osób zechce jeszcze skorzystać ze słonecznych dni lata nad wodą. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo.

Przed nami ostatni weekend tegorocznych wakacji. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci. Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na użytkowników dróg łamiących przepisy ruchu drogowego. Można spodziewać się, że podczas kontroli drogowych, poza sprawdzaniem prędkości, mundurowi będą zwracali uwagę na stan trzeźwości kierujących, ale też sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci oraz stan techniczny pojazdów.

Pamiętajmy, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania Policji nie zapewnią każdemu bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych, w tym od naszej kultury jazdy, stanu psychofizycznego kierowcy, prędkości, zachowania ostrożności oraz stosowania zasady ograniczonego zaufania na drodze.

Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny pojazdu i wyposażenie. Zaplanujmy trasę podróży, uwzględniając warunki atmosferyczne. Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by podróż stała się przyjemnością, a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Zapewnijmy sobie odpowiednio dużo czasu na podróż, gdyż nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze. Po dwóch, trzech godzinach jazdy róbmy przerwy w bezpiecznym, wyznaczonym miejscu.

Sprzyjająca pogoda sprawia, że ostatnie dni wakacji chętnie spędzamy nad wodą. Pamiętajmy jednak, że jezioro, czy rzeka to nie tylko relaks i odpoczynek ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się rozsądek i przezorność wypoczywających.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

2. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

3. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

4. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

5. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

6. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

7. Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to,  w granicach swoich możliwości i umiejętności. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby;

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasze wakacje były bezpieczne i zakończyły się szczęśliwe.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych!

Praca w Policji