Uwaga - hakerzy podszywają się pod Policję! - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga - hakerzy podszywają się pod Policję!

Data publikacji 20.02.2019

W sieci ponownie pojawiło się szkodliwe oprogramowanie, za pomocą którego oszuści chcą wyłudzić pieniądze od internautów. Co więcej - jego twórcy podszywają się pod Policję i żądają wpłaty określonej kwoty pieniędzy w zamian za usunięcie blokady z komputera. Przypominamy, że policjanci nigdy nie pracują w ten sposób.

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, wczoraj w godzinach popołudniowych, został powiadomiony przez jedną z mieszkanek miasta, że w trakcie przeglądania stron internetowych wyświetlił się jej komunikat blokujący dostęp do komputera. Oszuści, podający się za policjantów, grozili karą z konkretnego artykułu kodeksu karnego, której można uniknąć po wpłaceniu grzywny w wysokości 600 zł. Niestety 37- latka dokonała tej wpłaty zgodnie z podanymi w treści komunikatu instrukcjami. Kiedy nie była pewna czy cała kwota została przelana na podany rachunek, zatelefonowała do dyżurnego suwalskiej Policji, który poinformował ją, że została oszukana.

Staranność opracowanej przez hakerów witryny internetowej i precyzja w podszywaniu się nadawcy pod polską policję (opatrzone logiem Policji!) może wprowadzać w błąd wielu internautów dlatego też przypominamy, że policjanci nigdy nie pracują w ten sposób.

Ostrzegamy! Wyświetlany komunikat - prezentujemy przykład - jest próbą oszustwa. Policja nie blokuje komputera i nie przekazuje internetowych komunikatów o konieczności zapłacenia grzywny.