„ZNICZ 2018” - ostrzeżenia i zmiany w organizacji ruchu - Aktualności - KMP Suwałki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„ZNICZ 2018” - ostrzeżenia i zmiany w organizacji ruchu

Data publikacji 29.10.2018

W najbliższych dniach większość z nas odwiedzi groby swoich bliskich. W wielu przypadkach będzie się to wiązało z pokonaniem znacznych odległości, czasami nawet setek kilometrów. Tradycyjnie już podlascy policjanci w tych dniach dbać będą o nasze bezpieczeństwo organizując akcję „Znicz 2018”, która w tym roku rozpocznie się we wtorek – 30 października i potrwa do 4 listopada.

W najbliższych dniach, w związku ze zbliżającymi się świętami, spodziewamy się wzmożonego ruchu pojazdów i pieszych. Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy i dworców kolejowych oraz trasach wjazdowych i wyjazdowych. Funkcjonariusze drogówki jeszcze raz przypominają podstawowe zasady, o których każdy kierowca powinien pamiętać, zanim wybierze się w podróż.

Po pierwsze - należy pamiętać, aby prowadzić swój pojazd z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Szczególnie w tych dniach, kiedy ruch jest znacznie większy, istotne jest, aby utrzymywać niezbędny odstęp miedzy pojazdami. Przypominamy też o konieczności włączenia świateł mijania. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. To wszystko ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Po drugie - pamiętajmy, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny naszego samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek.

Po trzecie - zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe. W tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować.

Apelujemy też do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Bardzo ważne dla tej grupy użytkowników dróg jest także noszenie elementów odblaskowych, które znacznie poprawiają ich widoczność na drodze, a co za tym idzie bezpieczeństwo.

W związku z tym, że tak wiele osób będzie chciało odwiedzić groby najbliższych, na niektórych ulicach zostanie zmieniona organizacja ruchu. W pobliżu cmentarzy przygotowane zostaną specjalne parkingi dla tych, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz swoim samochodem. Jednak doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że zdecydowanie szybciej będzie można dostać się w rejon wybranego cmentarza specjalnie zorganizowanymi liniami komunikacji miejskiej. Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu mogą być usuwane na koszt właściciela.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu wprowadzone zostały ograniczenia na drogach w ruchu samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Zakaz dotyczy  środy - 31 października w godzinach od 18 do 22 oraz czwartku -1 listopada w godzinach od 8 do 22.

Policjanci będą pomagać i czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wybiorą się w tych dniach na cmentarze oraz dbać o bezpieczny powrót wszystkich do domów.

Komunikat Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach:

W związku ze Świętami Wszystkich Świętych w dniach od 29 października 2018 r. (poniedziałek) do 5 listopada 2017 r. (niedziela) nastąpi zmiana organizacji ruchu drogowego na ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach oraz na ulicy Reja w Suwałkach.

W celu usprawnienia i ograniczenia zakłóceń w ruchu drogowym wprowadza się następujące zmiany w ruchu drogowym na czas "Święta Wszystkich Świętych" od 29 października (poniedziałek) od godz. 18:00 do 5 listopada 2018 r . (niedziela) do godz. 7:00 przy cmentarzach, zlokalizowanych w Suwałkach przy ul. Bakałarzewskiej oraz przy ul. Reja.

 

1. Ulica Bakałarzewska:

 • obustronny zakaz zatrzymywania się – na odcinku od mostu na rzece Czarna Hańcza do ul. Grunwaldzkiej z wyjątkiem zatok parkingowych;
 • zakaz skrętu w lewo w ul. Zarzecze i ul. S. Staszica;
 • zamknięcie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Bakałarzewskiej od mostu na rzece Czarna Hańcza do ul. Grunwaldzkiej;
 • parkingi wyznaczono przy ulicach:

a) Zarzecze - przy stadionie Wigry;

b) Bakałarzewska -  wzdłuż Cmentarza po lewej stronie;
c) Grunwaldzka - za cmentarzem, plac nowego bazaru miejskiego, teren giełdy samochodowej.

 

2. Ulica Grunwaldzka:

 • obustronny zakaz zatrzymywania się - na odcinku od Ronda profesora Franciszka Edwarda Szczepanika (skrzyżowanie z ul. Bakałarzewską) do Ronda Zesłańców Sybiru (skrzyżowanie z ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. 24 Sierpnia) z wyjątkiem zatok parkingowych;

 

3. Ulica 24 Sierpnia:

 • obustronny zakaz zatrzymywania się - na odcinku od ul. Zarzecze do Ronda Zesłańców Sybiru (skrzyżowanie z ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. 24 Sierpnia);

 

4. Ulica Zarzecze:

 • obustronny zakaz zatrzymywania się całej długości ulicy;
 • nakaz skrętu w prawo w kierunku centrum miasta;

 

5. Ulica S. Staszica:

 • nakaz skrętu w prawo w kierunku Ronda Powstańców Styczniowych (skrzyżowanie z ul. Filipowską i ul. Łanową);
 • zakaz zatrzymywania się - na odcinku od ul. Bakałarzewskiej do ul. S. Konarskiego, z wyjątkiem zatok parkingowych;

 

6. Ulica M. Reja:

 • zakaz zatrzymywania się po zachodniej stronie - na odcinku od wjazdu do żwirowni w stronę cmentarza;
 • parking wyznaczono w sąsiedztwie Cmentarza.

 

Kierowców prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do wprowadzonego oznakowania.