Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seminarium na temat przemocy wobec osób starszych

Data publikacji 20.10.2017

W Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach zorganizowano "Seminarium na temat przemocy wobec osób starszych". Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez sygnatariuszy Porozumienia, współpracujących na rzecz realizacji programu profilaktycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku pn. "poMoc, a nie przeMoc".

"Przemoc karmi się milczeniem. Nie bądź biernym widzem, ludzie starzy nie obronią się. Kulturę społeczeństwa można ocenić po stosunku do ludzi starych". Tak brzmiało motto wczorajszego seminarium, które odbyło się w suwalskiej jednostce Policji w ramach programu profilaktycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku pn. "poMoc, a nie przeMoc". Współorganizatorami przedsięwzięcia byli przedstawiciele Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Suwałkach, Suwalskiej Rady Seniorów, Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenia Aktywności Społecznej „Nie po drodze” oraz Fundacji EGO i Domu Pomocy Społecznej „Kalina”.

Seminarium skierowane było głównie do środowiska medycznego, ale też studentów Wydziału Pedagogiki o specjalności pedagogika osób starszych oraz wszystkich osób, które mogą mieć bezpośredni kontakt z seniorami, wymagającymi pomocy medycznej, psychologicznej, czy społecznej.

Przybyłych na spotkanie gości powitał w imieniu Komendanta Miejskiego Policji w Suwałkach podinsp. Jerzy Ciruk z Wydziału Prewencji.

Na wstępie specjalista z Wydziału Prewencji- Pani Beata Andruczyk zapoznała zebranych z ideą programu pn. "poMoc, a nie przeMoc".

W pierwszym panelu seminarium Przewodnicząca Koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego- Pani Marlena Zielińska przedstawiła obraz człowieka starego na przestrzeni lat.

Następnie Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych- Pani Anna Gryniewicz scharakteryzowała zjawisko przemocy wobec osób starszych.

W kolejnym panelu psycholog- Pani Danuta Jakubowska przybliżyła zebranym na czym polega przemoc psychiczna wobec osób starszych.

Pracownik socjalny SzW w Suwałkach- Pani Ewa Kujawska omówiła procedurę "Niebieskiej Karty".

Skalę zjawiska przemocy wobec seniorów przedstawiła Przewodnicząca Sądu Pielęgniarek i Położnych- Pani Marzena Olszewska.

Podsumowaniem dyskusji, która rozgorzała na zakończenie, było podkreślenie obowiązku wszczynania procedury "Niebieskiej Karty" w przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie przez instytucje, na których ciąży ten obowiązek.

Spotkanie było też doskonałą okazją do tego, aby zachęcić zebranych do korzystania z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa


 

Powrót na górę strony