Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieodpowiedzialny rowerzysta

Data publikacji 23.01.2017

Suwalscy policjanci zatrzymali do kontroli rowerzystę, który popełnił szereg wykroczeń. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie 33-latek odpowie przed sądem.

W miniony piątek przed godziną 16-tą uwagę policjantów z patrolówki zwrócił rowerzysta, przejeżdżający przez przejście dla pieszych w Suwałkach, przy ul. Utrata. Nie dość, że cyklista naruszył przepisy, zabraniające przejeżdżania przez przejście dla pieszych, to zrobił to, kiedy sygnalizator wskazywał barwę czerwoną. Jego nieodpowiedzialne zachowanie spowodowało, że jadące ulicą samochody musiały gwałtownie hamować, aby go nie potrącić. Mundurowi natychmiast ruszyli w kierunku oddalającego się chodnikiem, przy ul. Waryńskiego, na którym nie ma ścieżki rowerowej, mężczyzną. Kiedy zbliżyli się do rowerzysty polecili mu, aby się zatrzymał. Ten zlekceważył polecenie funkcjonariuszy, przejechał przez jezdnię w miejscu niedozwolonym i zaczął oddalać się, wjeżdżając w osiedle. Po krótkim pościgu mudurowi zatrzymali mężczyznę. Okazało się, że to 33-letni mieszkaniec Suwałk. Teraz za popełnione wykroczenia nieodpowiedzialny cyklista odpowie przed sądem.

Suwalscy policjanci apelują do rowerzystów o przestrzeganie obowiązujących przepisów.

Przypominamy, że rowerzysta, tak jak wszyscy inni uczestnicy ruchu drogowego, powinien znać podstawowy akt prawny dotyczący ruchu drogowego - czyli Prawo o ruchu Drogowym, potocznie nazywany Kodeksem Drogowym.

Warto pamiętać, że:

  • Każda osoba w wieku od 10 do 18 lat, by jeździć rowerem po drogach publicznych, musi mieć kartę rowerową. Dzieci poniżej 10. roku życia mogą poruszać się rowerem wyłącznie pod opieką dorosłych i traktowane są od strony prawnej jak piesi. Każdy, kto skończył 18 lat, może jeździć zarówno rowerem, jak i motorowerem bez dodatkowych dokumentów. Wystarczy dowód osobisty, który potwierdza wiek prowadzącego.
  • Przejście dla pieszych należy pokonać na piechotę, prowadząc rower, a jazda po chodniku dozwolona jest tylko w nielicznych przypadkach. Przepisy dopuszczają taką sytuację, gdy: + na jezdni przylegającej do chodnika dozwolona jest prędkość powyżej 50 km/godz., + nie wyznaczono ścieżki rowerowej, + chodnik ma przynajmniej 2 m szerokości. Uwaga! Te warunki muszą być spełnione jednocześnie.
  • Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
  • Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

- opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem

- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Powrót na górę strony